Cvičenia rôzne


Toto cvičenie je vlastne strojovou alternatívou upažovania v stoji s jednoručkami. Cvik možno zaradiť medzi izolované cvičenia. Či sa jedná o upažovanie na kladke, alebo o upažovanie s jednoručkami, oba spôsoby účinne precvičujú predovšetkým strednú hlavu deltového svalu. Jedným s dôvodov, prečo uprednostniť spodnú kladku pred jednoručkami je fakt, že pri cvičení na strojoch je hmotnosť závažia vždy rovnaká, čo sa pri cvikoch s činkou povedať nedá. Kladkové závažie sa pohybuje vždy vo vertikálnom smere a preto zaťažuje sval rovnomerne v každej polohe. Ďalšou vlastnosťou tohoto variantu je, že sval ostane napnutý aj medzi opakovaniami. Ak teda medzi opakovaniami závažie nepoložíte, ale naopak zastavíte pohyb ešte pred jeho úplným položením, sval ostane napnutý. Cvičenie s takýmto účinkom má tvarovací efekt, čo treba zohľadniť pri voľbe medzi upažovaním s jednoručkami, alebo s kladkou.
Lýtka sú najčastejšie odhaľovanými časťami našich nôh a možno aj práve preto, by nemali cviky na ich rozvoj chýbať v našich tréningoch. Ako som už v popise výponov v sede uviedol, tieto cviky predstavujú dva základné prostriedky rozvoja tejto telesnej partie. Pre lepšie pochopenie rozdielu cvičenia výponov v sede a v stoji si neodpustím miniodbočku do anatómie. Lýtko je tvorené trojhlavým svalom lýtka (m. triceps surae). Jeho dve hlavy sú na povrchu a sú preto viditeľné okom. Tretia hlava - jazykovitý sval, alebo ak chcete šikmý lýtkový sval (m. soleus) je pod týmito dvoma hlavami a je vidieť len pri pohľade z boku.


Neprehliadnite

Doporučujeme na SportInWebe:

Kupujete si značkové športové oblečenie a neviete sa rozhodnúť, pre jednu zo skutočne mnohých značiek športového oblečenia? www.sportinweb.sk/ankety vám odpovie na otázku, ako je to s obľúbenosťou či neobľubenosťou tej či onej športovej značky.
Značkám, s ktorými máte hlavne zlé skúsenosti dávajte mínusové body  a pri vaších obľúbených značkách klikajte na  .

Ak vám tu niektorá značka chýba napíšte nám...


    b    
AND1
24   40   64
Lotto
21   41   62
Nike
19   41   60
Arnox
5   41   46
Puma
5   41   46
Umbro
4   48   52
Fila
-1   45   44
Tiga
-1   46   45
Kappa
-4   49   45
Kiltec
-4   57   53
Legea
-8   43   35
Heavy Tools
-13   67   54
Adidas
-26   72   46
do 31.08.2007 zaznamenaných 1283 hlasov