Chrbtové svalstvo


Cvik, ktorý si dnes popíšeme asi nepatrí medzi to najobľúbenejšie, čo na rozvoj svalstva ramien použiť. Na rozdiel populárneho upažovania a predpažovania sa vykonáva v sede a s opretím chrbta. Tieto skutočnosti prispievajú k izolovanejšiemu precvičeniu ramien. Ďalším plusom je presná dráha, ktorú po "koľajniciach" činka vykonáva. Nie je tak potrebné udržiavať stabilnú polohu závažia pomocnými svalmi a dá sa lepšie sústrediť na posiľňované partie. Výhodou u tlakových cvikov na rozvoj svalstva ramien je aj to, že je možné využiť väčšiu záťaž. Sú preto viac vhodné pre zväčšovanie objemu, ako cviky pákové (upažovanie, predpažovanie, upažovanie v predklone). Pri tlakoch na multipresse je aktivovaná predovšetkým predná hlava deltového svalu, ďalej potom stredná hlava deltového svalu a triceps.
Toto cvičenie je možné vykonávať na strojoch rôznej konštrukcie. Na obrázku je asi najjednoduchší prístroj, kde je na jednej strane napevno uchytená páka, umožňujúca vertikálny pohyb. Cvičenec vykonáva cvik v predklone, pričom jeho polohu udržujú vystierače chrbta. Na jednej strane má tak cvik väčší rozsah na rozvoj chrbtových svalov, ale zároveň prináša aj riziko poškodenia driekovej časti chrbtice. Toto riziko sa násobí s pribúdajúcim závažím a nesprávne vykonávanou technikou (s guľatým chrbtom). Existujú aj varianty strojov, kde je cvičenec opretý trupom o mäkkú opierku. Neposiľňuje sa síce časť chrbtových svalov, ale riziko poranenia je výrazne menšie. Príťahy T-tyče pôsobia vo všeobecnosti predovšetkým na rozvoj širokého svalu chrbta, vzpriamovače chrbta (variant bez opretia) a ďalej na zadnú časť deltových svalov, strednú časť trapézového svalu a dvojhlavý sval ramena.
Zhyby na hrazde predstavujú veľmi účinné cvičenie pri ktorom je možné zaznamenať pokroky už po krátkom čase po jeho zaradení do tréningu. Zhyby možno vykonávať na rôzne tvarovaných hrazdách a s rôznou šírkou úchopu. Podľa týchto modifikácií sa potom zapájajú v inom pomere rôzne svalové partie. Nech však použijete prakticky akýkoľvek variant, zhyby na hrazde patria do skupiny cvikov, ktoré účinne rozvíjajú široký sval chrbta...


Neprehliadnite

Doporučujeme na SportInWebe:


Rozhovor na golfovém hřišti - Nový parťák v golfe - Lady je porad smutna, unavena a ma migrenu - 25 footový pat - - Golf pred svatbou -  Vzdát hold pohřebnímu prúvodu i při hře -  Bol som s manželkou hrať golf ...

Doporučujeme na SportInWebe:

Tak túto otázku si asi dávajú mnohí.

www.sportinweb.sk/ankety vám prináša názor väčšiny a to hneď na povinnú telesnú výchovu na základných školách, na stredných školách ale i vysokých.
Chýba už len váš názor...


    b    
povinná TV na stredných školách
45   52   97
povinná TV na vysokých školách
7   71   78
povinná TV na základných školách
4   88   92
do 31.08.2007 zaznamenaných 478 hlasov