Chrbtové svalstvo


Cvik, ktorý si dnes popíšeme asi nepatrí medzi to najobľúbenejšie, čo na rozvoj svalstva ramien použiť. Na rozdiel populárneho upažovania a predpažovania sa vykonáva v sede a s opretím chrbta. Tieto skutočnosti prispievajú k izolovanejšiemu precvičeniu ramien. Ďalším plusom je presná dráha, ktorú po "koľajniciach" činka vykonáva. Nie je tak potrebné udržiavať stabilnú polohu závažia pomocnými svalmi a dá sa lepšie sústrediť na posiľňované partie. Výhodou u tlakových cvikov na rozvoj svalstva ramien je aj to, že je možné využiť väčšiu záťaž. Sú preto viac vhodné pre zväčšovanie objemu, ako cviky pákové (upažovanie, predpažovanie, upažovanie v predklone). Pri tlakoch na multipresse je aktivovaná predovšetkým predná hlava deltového svalu, ďalej potom stredná hlava deltového svalu a triceps.
Toto cvičenie je možné vykonávať na strojoch rôznej konštrukcie. Na obrázku je asi najjednoduchší prístroj, kde je na jednej strane napevno uchytená páka, umožňujúca vertikálny pohyb. Cvičenec vykonáva cvik v predklone, pričom jeho polohu udržujú vystierače chrbta. Na jednej strane má tak cvik väčší rozsah na rozvoj chrbtových svalov, ale zároveň prináša aj riziko poškodenia driekovej časti chrbtice. Toto riziko sa násobí s pribúdajúcim závažím a nesprávne vykonávanou technikou (s guľatým chrbtom). Existujú aj varianty strojov, kde je cvičenec opretý trupom o mäkkú opierku. Neposiľňuje sa síce časť chrbtových svalov, ale riziko poranenia je výrazne menšie. Príťahy T-tyče pôsobia vo všeobecnosti predovšetkým na rozvoj širokého svalu chrbta, vzpriamovače chrbta (variant bez opretia) a ďalej na zadnú časť deltových svalov, strednú časť trapézového svalu a dvojhlavý sval ramena.
Zhyby na hrazde predstavujú veľmi účinné cvičenie pri ktorom je možné zaznamenať pokroky už po krátkom čase po jeho zaradení do tréningu. Zhyby možno vykonávať na rôzne tvarovaných hrazdách a s rôznou šírkou úchopu. Podľa týchto modifikácií sa potom zapájajú v inom pomere rôzne svalové partie. Nech však použijete prakticky akýkoľvek variant, zhyby na hrazde patria do skupiny cvikov, ktoré účinne rozvíjajú široký sval chrbta...


Neprehliadnite

Doporučujeme na SportInWebe:

Kupujete si značkové športové oblečenie a neviete sa rozhodnúť, pre jednu zo skutočne mnohých značiek športového oblečenia? www.sportinweb.sk/ankety vám odpovie na otázku, ako je to s obľúbenosťou či neobľubenosťou tej či onej športovej značky.
Značkám, s ktorými máte hlavne zlé skúsenosti dávajte mínusové body  a pri vaších obľúbených značkách klikajte na  .

Ak vám tu niektorá značka chýba napíšte nám...


    b    
AND1
24   40   64
Lotto
21   41   62
Nike
19   41   60
Arnox
5   41   46
Puma
5   41   46
Umbro
4   48   52
Fila
-1   45   44
Tiga
-1   46   45
Kappa
-4   49   45
Kiltec
-4   57   53
Legea
-8   43   35
Heavy Tools
-13   67   54
Adidas
-26   72   46
do 31.08.2007 zaznamenaných 1283 hlasov

Doporučujeme na SportInWebe:

Chlap v stredných rokoch sedí na lavičke - Hra na jeden dotyk -  Na finálovom zápase Ligy majstrov - Sex preniká už i do športu - Príde neskúsený futbalový rozhodca za starým skúsenejším...