Šport je prospešný ako pre detské telo, tak aj pre myseľ. Prináša nám všetkým, no najmä deťom a dospievajúcim, mnohé výhody a učí ich dôležitým životným zručnostiam. Pozrime sa na pár základných.
Vývojové výhody
Rozvoj prostredníctvom športu presahuje rámec učenia sa nových fyzických zručností. Pomáha deťom rozvíjať spôsoby, ako sa vyrovnať s rôznymi životnými udalosťami. Šport deti učí prehrávať. Byť dobrým porazeným si totiž vyžaduje zrelosť a prax. Prehra učí deti prekonať sklamanie, vyrovnať sa s nepríjemnými zážitkami a hrá dôležitú úlohu pri vzniku reziliencie. Učí ich ovládať emócie a efektívne spracovať negatívne pocity. Rozvíjajú si trpezlivosť a pochopenie toho, že všetko chce prax a nikto učený z neba nespadol.
Emocionálne výhody
Fyzická aktivita stimuluje tie chemické látky v mozgu, vďaka ktorým sa, jednoducho povedané, cítime dobre. Pravidelný pohyb teda zlepšuje celkovú emocionálnu pohodu detí. Podľa výskumov existuje tiež spojenie medzi sebaúctou a športom. Podpora tímu, pochvala od trénera, či dosiahnutie osobného maxima, to všetko ovplyvňuje emocionálnu pohodu.
Sociálne výhody
Tímový šport učí deti spolupracovať, byť menej sebecký a počúvať iných. Tento vplyv sa potom odrazí aj na netímových aktivitách. Zrazu zbadáte, že vaša ratolesť nemá problém požičať kamarátovi nové odrážadlá, či bábiku.
Hra v tíme poskytuje pocit spolupatričnosti, pomáha im nájsť si priateľov a buduje ich spoločenský kruh mimo školy. Dôležitou súčasťou hry v tíme je aj akceptácia disciplíny. Od detí sa očakáva, že budú dodržiavať pravidlá a pracovať s rozhodnutiami, prijímať zodpovednosť.
Rodičia do strehu!
Aby sa dieťa zaujímalo a tešilo zo športu, urobte ho preňho atraktívnym. Športujete s nimi pre zábavu a nehodnoťte výhru a prehru. Pomôcť dieťaťu vybudovať si pozitívny postoj k športu môžete aj tým, že mu kúpite napríklad krásny detský bicykel.
Ukážte vašej ratolesti, že snaha sa počíta. K vyvinutiu zdravého postoja k športu si musíme dávať pozor na ústa. Nekritizujme deti, ktoré pochybia, nezneužívajme tím či rozhodcu a nakoniec, netlačme na nich aby robili všetko „po našom“. Veď predsa nikdy nie je len jeden správny spôsob.