Kategórie

Čo je fyzioterapia a prečo ju potrebujete aj vy

Fyzioterapiu si mnoho ľudí predstavuje iba ako odborné masáže a cvičenie. Fyzioterapia však skrýva omnoho viac. Kvalifikovaný fyzioterapeut dokáže odborne poradiť pri vzniknutých bolestiach a dokonca nás môže zbaviť mnohých tabletiek, ktorými si ich tlmíme. Málokto si však uvedomuje, že fyzioterapia môže nahradiť analgetiká. Neradi sa venujeme svojmu telu vo forme pravidelného cvičenia a je ťažké meniť návyky na správne bez toho, aby nás k tomu doslova donútil zdravotný problém.

 

Čo je fyzioterapia?

Fyzioterapia je nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka. Vedie k  udržaniu, podpore, alebo obnove maximálnej funkčnej zdatnosti alebo spomaleniu progresie u osoby s vrodenou chybou, chorobou alebo úrazom, s cieľom prinavrátiť stratené schopnosti alebo funkcie ľudského organizmu ako celku. Využíva na to špeciálne manuálne postupy, techniky a metódy.

 

Fyzioterapeuta by mal mať každý z nás

Je teda na mieste tvrdenie, že svojho fyzioterapeuta by mal mať každý z nás, rovnako ako máme svojho lekára či zubára. Lekári nám pri bolestiach predpíšu lieky, ale fyzioterapeuti si môžu naše problémy vypočuť a odhaliť ich skutočnú príčinu, ktorá môže byť v nesprávnom zaťažovaní chrbtice, v nadmernom strese alebo zanedbávaní niektorých svalových skupín. A kto z nás môže s istotou povedať, že sedí, stojí, chodí a pohybuje sa správnym spôsobom?

 

8 z mnohých benefitov fyzioterapie

Súkromná fyzioterapia v Bratislave Rehab Klinik pre vás spísala niekoľko z mnohých  benefitov fyzioterapie. Na ich webe https://rehabklinik.sk/ nájdete okrem možnosti objednať sa k ich špičkovým fyzioterapeutom aj rehabilitačnú poradňu, kde vám ohľadom pohybových problémov a bolestí poradia rehabilitační lekári a terapeuti.

  1. Redukcia alebo úplná eliminácia bolesti – terapeutické cvičenia a iné pohybové aktivity, pri ktorých môže byť klient pasívny, zlepšujú mobilitu kĺbov a uvoľňujú napäté tkanivá. Podobne ultrazvuk, taping alebo elektrická stimulácia poskytujú úľavu od bolesti uvoľnením, ale aj posilnením svalov a iných tkanív. Tieto techniky pôsobia aj ako prevencia návratu bolesti v daných miestach, preto sú vhodnejšie ako analgetiká.
  2. Vyhnutie sa operácii – odstránenie bolesti alebo urýchlenie procesu hojenia po zranení môžu byť natoľko výrazné, že pôvodne plánovaná operácia sa vôbec neuskutoční. Dôraz kladieme opäť na prevenciu. Operácie sa často týkajú ľudí pracujúcich v sedavom zamestnaní, pri počítačoch – či už karpálne tunely alebo problémy s chrbticou a bedrovými kĺbmi. Preto je vhodné navštíviť fyzioterapeuta skôr, ako sa problém rozvinie. Napokon, ak aj bude operácia potrebná, je vhodné, ak ju podstúpime so silnejším a tým aj odolnejším telom.
  3. Zlepšenie mobility – bez ohľadu na vek, mnohí máme problém so státím, chodením alebo s konkrétnymi druhmi pohybu (ohýbanie sa, kľačanie, beh a podobne). Fyzioterapia pomáha pri strečingu – naťahovaní – aj pri posilňovaní prostredníctvom cvičenia. Niektorí ľudia ju potrebujú preto, aby sa mohli naplno venovať obľúbenému športu, iní preto, aby zvládali bežné každodenné aktivity.
  4. Zotavenie sa a prevencia úrazov v športe – stresové zlomeniny, natiahnuté šľachy alebo nepríjemné kŕče sa objavujú najmä u tých, ktorí dostatočne nedbajú na oddych, masáže, podporné fyzioterapeutické techniky a dostatočnú regeneráciu.
  5. Zlepšenie schopnosti udržať rovnováhu a prevencia pádov – pri vstupe do fyzioterapie bude zistené vaše riziko pádu. Ak je vysoké, postupnými krokmi sa môže zlepšiť balans tela, čo predchádza nepríjemným zraneniam. Tento problém sa týka najmä dospelých po 40 roku života, alebo ľudí s nadváhou. Zvýšené riziko pádu sa môže samozrejme objaviť u hocikoho, preto je potrebné posúdiť ho individuálne.
  6. Prevencia cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení – tzv. civilizačné ochorenia sa týkajú každého z nás. Nesprávna životospráva a nadmerný stres môže viesť k cukrovke, infarktu alebo problémom s tlakom. Cvičenie, elektrostimulácia, hydroterapia, masáže – to všetko uvoľní stres, diabetikom umožní prekrviť dolné končatiny, podporí hojenie tela zvnútra a umožňuje efektívnejšie kontrolovať hladinu cukru v krvi.
  7. Zvládanie problémov spojených s vyšším vekom – medzi ne patrí najmä artritída a oseoporóza, tzv. ostrohy na nohách, výmena kĺbov… Problémov je mnoho a preto je vhodné začať s fyzioterapiou skôr, ako sa naplno prejavia.
  8. Komplikácie vyskytujúce sa špecificky u žien – tehotenstvo a stav po pôrode predstavuje záťaž organizmu, ktorá ovplyvňuje zdravie žien. Fyzioterapia môže pomôcť s nasledujúcimi diagnózami: inkontinencia, zápcha, fibromyalgia, opúchanie nôh, problémy s panvovým dnom.

 

Športovci, aj tí rekreační, ľudia s nábehom na civilizačné ochorenia, pracovníci so sedavým typom zamestnania, deti i seniori – v niektorej skupine sa nájde takmer každý z nás. Myslime preto na fyzioterapiu skôr, ako sa objaví neznesiteľná bolesť alebo nutnosť operácie.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*