Kategórie

Čo je to gainer?

Gainer je jedným z obľúbených doplnkov výživy pre rast a regeneráciu svalov. Výhodou tohto suplementu je, že obsahuje kvalitné zdroje bielkovín, sacharidov a tukov. Gainer sa zakladá na zvýšenom podiele sacharidov a proteínov – dochádza tak k efektívnejšiemu nárastu svalovej hmoty a telesnej hmotnosti.

Aká je funkcia rýchlych cukrov s bielkovinami v gaineroch?

Pri športe, prirodzene, odbúravame glykogén zo svalov. Na to je potrebné dopĺňať sacharidy. Úlohou gainerov je, aby došlo k spojeniu molekúl glukózy a k vytvoreniu zložitejšieho sacharidu – maltodextrínu. S pomocou sacharidov sa bielkoviny lepšie ukladajú do tkanív, primárne sa tak nevyužívajú ako zdroj energie. Zdôrazňujeme, aby váš najlepší gainer disponoval aspoň 20 % bielkovín z celkového objemu makroživín. Zároveň objem tukov by v gaineroch nemal prekročiť hranicu 5 %.

Pre koho je gainer určený?

Gainery vyhľadávajú športovci (zväčša začiatočníci) s rýchlym metabolizmom na priberanie. Približne viac ako polovicu výživového doplnku tvoria sacharidy – pri takto vysokej energetickej hodnote (vyššej ako proteínové doplnky) sa to, čo telo nevyužije, ukladá do zásob.

Po gaineroch siahajú nielen začiatočníci, ale aj profesionálni športovci, napr. vytrvalostný bežci či plavci s vysokým energetickým výdajom. Budujú si svaly, ale rovnako im vedia zabezpečiť kvalitnú výživu a regeneráciu. Z gainer protein doplnkov môže športovec prijať približne 1000 kalórií, z proteínových suplementov len max. 150 kalórií.

Podľa čoho užívame gainer?

Mnohí gainer užívajú ako náhradu inej stravy po tréningu. Telo sa lepšie regeneruje, podporené sú základné anabolické procesy. Na trhu sú dostupné rôzne novinky s pridanými vitamínmi, minerálmi, vo viac či menej sladkých príchutiach. Výber podmieňujeme najmä nášmu kalorickému príjmu a frekvencii tréningov. Faktom je, že aj spomedzi športovcov si mnohí musia dávať pozor na nadbytočné tuky. Gainer je bezpečný suplement, ale pri pomalšom metabolizme odporúčame gainer s menším podielom sacharidov alebo sa zamerať na proteínové doplnky.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*