Kategórie

Sezamový olej a jeho priaznivý vplyv na žlčník

Pokiaľ patríte medzi milovníkov ázijskej kuchyne, určite sa nezaobídete bez dôležitej ingrediencie akou je sezamový olej. Tento vzácny olej je vhodný na vyprážanie, no ponúka aj množstvo blahodarných účinkov na zdravie a vitalitu.

Sezamový olej sa viaže najmä s ázijskou kuchyňou, no ani u nás už nie je žiadnym nováčikom. Tento olej má mnoho skvelých vlastností, ako napríklad dobré znášanie vysokých teplôt, prevencia proti vzniku žlčových kameňov a teda aj zápalom žlčníka.

Tento problém je rozšírený najmä u nežnejšieho pohlavia. Ženy trpia týmito problémami až tri krát častejšie ako muži. Vo všeobecnosti sa toto ochorenie vyskytuje predovšetkým u jedincov s miernou či vyššou nadváhou, ktorí často zabúdajú na pravidelný pohyb a zdravú životosprávu.

Pokiaľ patríte do tejto skupiny, alebo do nej dokážete zaradiť niekoho z rodiny či vašich blízkych, mali by ste do jedálnička zaradiť práve sezamový olej. Pri jeho výbere si však dajte pozor. Odborníci z Ázie varujú, že mnohí výrobcovia nedodržiavajú originálny výrobný postup a výrobu sezamového oleja takpovediac „odfláknu“.

Pri lisovaní používajú prepražené semená, ktorých chuť je síce výraznejšia no olej takto stratí väčšinu účinných látok. Odporúčajú sa bio panenské oleje lisované za studena. Tieto oleje sú síce o niečo drahšie, no vyššia cena sa vám vráti vo forme plnohodnotnej chuti a blahodarných účinkov na vaše zdravie. Ako sa hovorí, na zdraví šetriť netreba.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*