Kategórie

Silvester sa blíži, vyzbrojte sa včas!

Na obrazovkách televízorov už môžeme vidieť vianočné reklamy. Sviatky sú za dverami a to nie len tie vianočné, ale takisto nový rok. Zatiaľ čo vianoce väčšina z nás trávi pokojne v kruhu svojich najbližších, novoročné oslavy vedia byť búrlivé. Preto je potrebné sa včas poriadne vybaviť.

Nie len víno, chlebíčky a šampanské – ale aj sviatočná zábavná pyrotechnika patrí medzi povinnú výbavu každej správnej novoročnej párty. Obchody s pyrotechnikou pred sviatkami praskajú vo švíkoch. Nájdete v nich širokú ponuku petárd, ohňostrojov, pochodne chrliace farebné plamene a ďalšie farebné zábavky. Správnou kombináciou pyrotechniky a dobrým načasovaním môžete vytvoriť na oblohe skutočné vizuálne divadlo, ktoré uchváti celé mesto alebo dedinu.

Pri správnom zaobchádzaní sa s pyrotechnikou môžu zabaviť aj tí najmenší, dokonca pre nich existuje špeciálny typ pyrotechniky. Ide o neškodné búchajúce guličky, ohnivé motýle, fontánky alebo turbo čmeliaky. Pri tejto pyrotechnike hrozí len minimálne nebezpečenstvo, no deti by sa s nimi nemali hrať bez dozoru zodpovednej dospelej osoby – ideálne rodiča.

Dbajte na bezpečnosť

Pyrotechnika je síce zábava, no zaobchádzať s ňou treba opatrne a s rešpektom. Takmer každý rok sa počas novoročných sviatkov opakujú úrazy spôsobené práve pyrotechnikou. Ich príčinou je najmä neopatrnosť a nedodržiavanie pokynov výrobcu. Samotné zlyhanie pyrotechniky je na vine len zriedkavo, no aj napriek tomu si dajte pozor a pyrotechniku nakupujte len u overených predajcov. Radšej priplatiť zopár eur, ako riskovať zdravie seba a svojich blízkych.

Preto si vždy pred použitím pozorne prečítajte návod výrobcu. Môže to znieť ako klišé, no opatrnosti nie je nikdy dosť. Dodržujte uvedené pokyny, ako je odporúčaná vzdialenosť po zapálení pyrotechniky, jej umiestnenie a podobne. Nikdy neskúšajte použiť pyrotechniku určené na vonkajšie použitie v interiéri. Mohlo by to viesť k vážnym zraneniam alebo požiaru.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*