Počuli ste už o termokamerách? Ak nie, tak nám dovoľte vám ich v stručnosti predstaviť. Kvalitné termovízie fungujú na veľmi podobnom princípe ako aj nočné videnie. To znamená, že sa jedná o druh zariadenia, ktorého hlavnou úlohou je vytvorenie obrazu za pomoci infračerveného žiarenia. Práve využitie tohto infračerveného svetla je zodpovedné za schopnosť termokamier rozoznávať teplotné rozdiely organizmov, čiže živých objektov, ako napríklad: ľudia a zvieratá. Termokamery však vedia zachytiť aj neživé objekty, akými sú: budovy alebo iné rozličné predmety. Termokamery môžete nájsť aj pod názvom: termovízia alebo infračervená kamera.
Využitie termokamier je naozaj bohaté. Sú naozaj multifunkčným pomocníkom, ktorý sa dá jednoducho využiť v nasledujúcich prípadoch:
- Poľovníctvo
- Kontrola kvality vo výrobných firmách
- Zásahy hasičov
- Technický dozor
- Vyhľadávanie a sledovanie stratených osôb pomocou IR
- Odhaľovanie a zaistenie cieľov pri zásahu polície či armády
- Karanténne monitorovanie turistov v špecifických krajinách
- Štruktúrna analýza murovaných stien
- Odhaľovanie plesní
- Odhaľovanie hmyzu v stenách alebo strechách
- Kontrola striech
- Diagnostika chýb a riešenie problémov
- Kontrola a inšpekcia budov alebo iných objektov
Na akom princípe funguje nočné videnie?
Základný princíp nočného videnia spočíva v tom, že nočné videnie zachytáva zo zorného poľa svojím objektívom neviditeľné infračervené žiarenie alebo viditeľné svetlo (prírodné, hviezdy, mesiac alebo aj umelé). Z objektívu ho sústreďuje do elektro- optického meniča (skratka – EOM), ktorý následne toto zbytkové svetlo, hovoríme o zväzku fotónov, usmerní do trubice fotonásobiča. Vo fotonásobiči sa fotóny zmenia na elektróny.
Elektróny sú ďalej v mikrokanálikoch EOM, elektro-chemickým procesom a vo vákuu niekoľko tisíckrát znásobené a usmernené k tienidlu ktoré je pokryté fosforovou vrstvou a kde sú dopadajúce elektróny premenené opäť na viditeľné svetlo a obraz. Tento zosilnený výsledný obraz vidíme v okulári. Výsledný obraz je väčšinou v odtieňoch zelenej, žltozelenej alebo čiernobielej farby a to práve podľa typu použitého fosforu.