Kategórie

Urológia pod lupou

Jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku zdravotných problémov súčasnej doby je nedostatok času a záujmu chodiť na preventívne prehliadky k lekárovi. Ľudia sa zanedbávajú, prvé varovné signály svojho tela nechávajú bez povšimnutia a mnohokrát prídu k lekárovi príliš neskoro nato, aby mohli byť vyliečení bez následkov. Okrem nedostatku času, na ktorý sa tak často vyhovárajú, sú ďalšími príčinami aj neracionálny strach z lekárov, tzv. syndróm bieleho plášťa. Mnohých stojí návšteva lekára poriadnu dávku odvahy.  Zdravie si však nemožno kúpiť alebo vymeniť, preto by si ho mal každý vážiť a starať sa o vlastné telo.

Obzvlášť chúlostivými návštevami sú návštevy u gynekológa či urológa. Ľudia sa hanbia a tieto návštevy odkladajú často na dobu, keď je už päť minút po dvanástej. V prípade gynekológie sa jedná len o ženy, no na urológiu chodia tak muži, ako aj ženy.

Ciele urológie

Moderná urológia sa zaoberá diagnostikou a liečbou urogenitálneho traktu, číže močového systému a mužského pohlavného systému. V prípade močového systému sú to najmä zápaly a infekčné ochorenia močového mechúra a močovej rúry, nádorové ochorenia, poruchy močenia či zväčšená prostata. Medzi poruchy pohlavného ústrojenstva zaraďujeme sexuálne dysfunkcie, neplodnosť či nádory pohlavných orgánov.

Obriezka

Okrem diagnostiky a liečby zahŕňa urológia aj chirurgické zákroky. Medzi jedny z najčastejších patrí obriezka. Ide o chirurgické odstránenie predkožky penisu. Obriezka sa vykonáva už celé tisícročia z náboženských dôvodov. U nás je to hlavne z dôvodov zdravotných. Fimóza je stav, kedy sa predkožka nevie dostatočne roztiahnuť, aby obnažila žaluď pri erekcii. Neriešené zúženie predkožky má za následkov vznik trhliniek a jaziev, ktoré ďalej zhoršujú stav pacienta. Preto je obriezka nevyhnutným lekárskym zákrokom k dosiahnutiu zdravého stavu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*