Kategórie

Vitajte vo svete tuningu

V dnešnej dobe sa tuning motorových vozidiel stáva stále čoraz populárnejšou a rozšírenejšou záľubou väčšieho množstva ľudí. Medzi nadšencami úprav áut bezpochyby vedú muži pred ženami, no určite by sme aj medzi zástupkyňami nežnejšieho pohlavia našli také, ktoré vylepšujú vzhľad a funkcie svojho auta.

Tuningové úpravy

Pri tuningu ide častokrát o to, aby sa vzhľad auta viac podobal na športové vozidlo. K úprave patrí výmena predného a zadného nárazníka, inštalácia kapoty s otvorom pre chladenie motora prúdiacim vzduchom, ale aj predný a zadný spojler. Nie je to však len vzhľad auta, ktorý je pre všetkých nadšencov tuningu dôležitý. Veľký význam má aj správny zvuk motora, ktorý by mal pohladiť uši všetkých ľudí, ktorí sa dostanú do blízkosti športovo upraveného autíčka.

Výfuk

Zvuk, ktorý auto vydáva, je pochopiteľne tvorený v motorovej časti. Jeho kvalita rozhodne závisí nielen od samotného motora, ale aj od kvality tesnení motorovej časti vozidla či od výfuku, ktorý má auto namontovaný. Veľké polemiky spôsobuje medzi šoférmi obľúbený športový výfuk a jeho montáž, najmä na autá s dieselovým motorom.

Problém a jeho riešenie

Dôvodom polemiky je spôsob, akým samotný dieselový motor funguje. Pre správne fungovanie dieselového motora je totiž potrebný dostatočný tlak v motore. Montáž väčších a dizajnovo krajších výfukov však spôsobuje nadmerné odvádzanie spaľovacích plynov mimo motora, čo má za následok znížený výkon motora, čo určite nie je želaným výsledkom úpravy motora. Mnohí výrobcovia tiež upozorňujú na potrebu zvolenia si vzájomne kompatibilných komponentov. Nejde totiž len o to, aby jednotlivé časti auta pekne vyzerali, musia spolu „ladiť“ tak po estetickej, ako aj po funkčnej stránke. S týmto problémom môže pomôcť nákup produktov od jedného výrobcu, napríklad od spoločnosti Racingline. Zákazník sa tak vyhne neskorším problémom s kompatibilitou jednotlivých komponentov a v závere ušetrí na rôznych dodatočných servisných poplatkoch.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*