Kategórie

Vodičský preukaz ako sen každého tínedžera

Prah dospelosti dosahujú tínedžeri prevažne v treťom ročníku strednej školy a väčšina sa toho už nemôže dočkať. Tešia sa na to ako budú nezávislí od rodičov, ktorý si aj tak nájdu nové výhovorky typu „Kým budeš u nás bývať…“ a podobne. Nemôžu sa dočkať kedy budú môcť robiť veci, ktoré dovtedy nemohli a hlavne väčšina túži spraviť skúšky na vodičský preukaz aby sa mohli konečne sami preháňať po cestách bez toho aby mali  v pätách rodičov.

Väčšina tínedžerov hneď ako dosiahne 18 rokov sníva o vodičáku

Najskôr začnú lekcie so všetkými predpismi, značkami a pravidlami a neskôr jazdy, kde sa okrem riadenia vozidla na cvičisku a samotného šoférovania môžu naučiť aj praktické veci ako si napríklad opraviť niektoré veci v aute alebo čo je zotrvačník, či ako fungujú tlmiče. Ďalej pokračujú skúšky, ktoré začínajú testom vedomostí, nasleduje cvičisko a nakoniec sú testovaní z jazdy v premávke.

Niektorým sa podarí spraviť skúšky hneď na prvý pokus iným to trvá dlhšie ale nakoniec sa väčšina môže pýšiť novou kartičkou v peňaženke. Jazda to začiatku býva kostrbatá a pocítia to najmä brzdy či opotrebené tlmiče auta. Zo začiatku je určite dobré, keď majú na zadných dverách auta značku začiatočníka aby aj ostatní vodiči vedeli, že majú byť ohľaduplný a ušetria si tým veľa nervov a trúbenia. Keďže mnoho tínedžerov vtedy ešte nemá našetrené peniaze na vlastné auto často sa najskôr učia šoférovať rodičovské auto a neskôr si buď sami alebo s pomocou rodičov kúpia vlastné.

Neskôr sa zoznámia teda aj s ostatnými zodpovednosťami čo sa áut týka, ktorými sú napríklad kontroly alebo poistenie. Stávajú sa samostatnejšími a zodpovednejšími, čo im určite pomáha do budúcnosti.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*