Kategórie

Začni sa zdravšie stravovať

Nadváha a obezita sú problémy, ktoré dnes v spoločnosti vidíme. Nefunkčné trávenie, nadbytočné ukladanie tukov, nedostatok pohybu, nezdravá strava. To všetko pohlcuje dnešnú civilizáciu. Nemôžeme sa donekonečna vyhovárať na zlú genetiku, ťažké kosti a podobné nezmysly. Môžeme si zato poväčšine sami.

Ako si udržať normálnu hmotnosť a normálnu hladinu cukru v krvi? Ako naštartovať svoje trávenie? Cesta to síce nie je ľahká ani krátka, ale snahou sa všetko dá.

Dôležité je okrem cvičenia začať stravou. Vhodne zvolená strava je základ základov, ktorý by sme mali dodržiavať. Počúvame o tom z každej strany. Treba jesť viac ovocia, zeleniny a strukovín. Treba obmedziť vyprážané a mastné jedlá. Treba obmedziť alkohol a sladké nápoje. Aj napriek tomu, že je to stará a obohraná pesnička, ľudia ju neberú vážne. Nevedia si nájsť čas ani na normálne raňajky, nieto ešte na pokojné vychutnanie obeda či večere. A to sú veľké chyby. Potravu jeme rýchlo, priam hltáme obrovské kusy jedla, s ktorými sa následne náš žalúdok trápi. Trvá mi veľmi dlho, kým strávi tieto veľké kusy. My potom zvykneme mať pocit plného žalúdka a problém s nafúknutým bruchom. Dôležité je krájať si jedlo na menšie kúsky a potravu v ústach dostatočne pomlieť.

Trávenie tiež zaťažujú aj nezdravé večere. Dať si na večeru pizzu či burger s hranolčekmi a následne si ísť ľahnúť je doslova dýka do chrbta pre náš tráviaci trakt. V noci totiž naše telesné funkcie pracujú na minimum. Niet sa preto čomu čudovať, keď po pravidelných večerných náletoch v chladničke vám ručička váh ukazuje čoraz väčšie číslo. Prestaňte s tým čo najskôr. Radšej si doprajte ľahkú večeru v podobe šalátu či nejakej zeleniny.

Obmedzte tiež príjem cukrov. Nepotrebuje si neustále sladiť kávu dvoma lyžičkami cukru ani nepotrebujete zjesť polovicu torty na olovrant či piť každý deň mliečne koktejly či kolu. Pomalými krôčikmi sa snažte vyradiť z vášho jedálnička všetko to, čo škodí organizmu a vy sa budete cítiť lepšie, budete zdravší a šťastnejší a váha pôjde dolu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená*